Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na odchodne dwie odprawy

16 sierpnia 2018 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

ROSZCZENIA Pracownik, który otrzymał odprawę z tytułu zwolnień grupowych, może jednocześnie uzyskać prawo do odprawy emerytalnej. I to w wysokości korzystniejszej, niż wynika z kodeksu pracy.

- Były pracownik spółki (umowa do 30 czerwca 2018 r.) po redukcji etatów w trybie ustawy z 13 marca 2003. r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przeszedł na emeryturę. Świadczenie przysługuje mu od 1 lipca br. Zagroził nam pozwaniem do sądu, jeśli nie wypłacimy mu odprawy emerytalnej (w firmie jest to 2-krotność pensji). Według nas nie ma racji, ponieważ otrzymał odprawę z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika. Czy sąd może uznać jego roszczenie? – pyta czytelniczka.

Najprawdopodobniej sąd przyzna pracownikowi prawo do odprawy emerytalnej, i to według reguł (wysokości) ustalonych wewnętrznie w firmie, czyli w kwocie dwumiesięcznego wynagrodzenia.

Kodeksowe prawo...

Z art. 921...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11129

Wydanie: 11129

Spis treści
Zamów abonament