Cyfrowe akta bez przymusu
Zmiana formy prowadzenia dokumentacji pracowniczej z papierowej w elektroniczną nie będzie nieodwracalna. Pracodawca będzie jednak musiał sporządzić wydruki akt i poświadczyć ich zgodność z oryginałem.
Z początkiem przyszłego roku nadejdzie moment, na który wielu pracodawców czeka z dużymi nadziejami. Na 1 stycznia 2019 r. zaplanowano bowiem wejście w życie nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzonej ustawą z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (DzU poz. 357). Nowelizacja ta przewiduje możliwość prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w tym akt osobowych pracowników, w formie elektronicznej. Będzie ona równoważna formie papierowej.
Papier czy elektronika
W nowym roku każdy pracodawca będzie mógł zdecydować, czy nadal chce prowadzić dokumentację pracowniczą w tradycyjnej papierowej formie, czy woli formę elektroniczną. Nie będzie to jednak decyzja nieodwracalna. Będzie można zmienić zdanie i wrócić z formy elektronicznej na papierową lub odwrotnie. Konieczne jednak będzie zachowanie wymogów postawionych przez ustawodawcę.
W przypadku zmiany prowadzenia dokumentacji pracowniczej z papierowej na elektroniczną – co będzie dotyczyło wszystkich pracodawców, którzy postanowią skorzystać z nowych przepisów – pracodawca będzie musiał sporządzić odwzorowanie cyfrowe tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta