Przetargi publiczne obowiązkowo on-line
Bezpieczeństwo | 18 października 2018 r. wchodzi w życie kolejny etap elektronizacji zamówień publicznych. Dotyczy on zamówień o wyższej wartości, powyżej tzw. kwot progowych. Artur Miękina ekspert Pionu Usług Bezpieczeństwa i Zaufania w Asseco Data Systems
Decyzja Unii Europejskiej o zastosowaniu rozwiązań komunikacji elektronicznej w obszarze do tej pory sformalizowanego obszaru zamówień publicznych podyktowana była chęcią ujednolicenia tego rynku i zwiększeniu konkurencyjności poprzez łatwiejsze składanie ofert w innych krajach członkowskich. Jest też przejawem wszechobecnego trendu paperless, czyli dążenia do eliminacji papierowej dokumentacji w celu usprawnienia procesów i ograniczania kosztów. Elektronizacja dotknęła tym razem dosyć sformalizowany obszar zamówień publicznych. Jakie narzędzia potrzebne są do tego, aby czynności realizowane zdalnie miały pełną moc prawną i dowodową?
JEDZ z kwalifikowanym podpisem
Elektronizacja przetargów polega na całkowitym odejściu od pisemnej formy komunikacji między zamawiającym, a wykonawcą, na rzecz komunikacji elektronicznej. Do tego, aby dokument elektroniczny miał moc prawną równą papierowej, musi być jednak opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Od 18 października formę elektroniczną będą miały zamówienia publiczne o wartości powyżej kwot progowych, właściwych dla danego rodzaju zamówienia, określonych w artykule 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE.
Pierwsze zwiastuny rewolucji w Prawie zamówień publicznych pojawiły się w kwietniu 2017 r., wraz z obowiązkiem korzystania ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta