Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto wygra w sieci: geek kontra socjotechniczny oszust

19 grudnia 2018 | Sądy i Prokuratura | Dariusz Podufalski
źródło: Shutterstock

Strona prokuratury | Migracja przestępczości z realu do wirtualu trwa w najlepsze

 

Przestępczość w sieci, zwana potocznie cyberprzestępczością, to zjawisko dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości czysto praktyczne, z niewielką niestety podbudową teoretyczną. Definicje niewiele mówią o naturze takiej przestępczości. W szerokim ujęciu pod pojęciem przestępczości komputerowej początkowo rozumiano „wszelkie zachowania przestępne związane z funkcjonowaniem elektronicznego przetwarzania danych, polegające zarówno na naruszaniu uprawnień do programu komputerowego, jak i godzące bezpośrednio w przetwarzaną informację, jej nośnik i obieg w komputerze oraz cały system połączeń komputerowych, a także w sam komputer" (K.J. Jakubski, „Przestępczość komputerowa – zarys problematyki", „Przegląd Policyjny" 1996, nr 12).

Definicja ta daleko odbiega od rzeczywistości w sieci, bo tak naprawdę cała przestępczość z „realu" migruje w coraz większej skali do rzeczywistości wirtualnej i nie dotyczy to tylko przestępczości czysto technologicznej czy z prawa autorskiego, ale wszystkich jej rodzajów, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej opłacalnej, jak handel zakazanymi używkami, handel ludźmi czy wreszcie wszelkiego rodzaju przestępczość przeciwko mieniu.

Drapieżnicy z sieci

Skalę zagrożenia przestępczością w sieci obrazują następujące dane. W 2018 r. Ziemię zamieszkuje 7,6 mld osób, z których 4 mld to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11235

Wydanie: 11235

Spis treści
Zamów abonament