Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakaz akceptacji jest równy tyranii

15 stycznia 2019 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Europa | Suwerenność narodowa jako problem UE (część 3)

 

Abstrakcyjne orientowanie się na dobro ludzkości, jak zauważył Pierre Manent, nigdy nie stanie się autentyczną wspólnotą dzialania. Ta jest możliwa tylko we wspólnocie politycznej, jaką jest państwo narodowe, wymagając współpracy z innymi. „Wspólnota międzynarodowa" może być jedynie forum współpracy narodów, ale sama w sobie nie czyni z ludzkości wspólnoty moralnej, najwyżej wspólnotę nadzorców narzucających swoją wizję świata. Braterstwo ludzkości może bowiem być stworzone tylko w formach pluralistycznych, opartych na dobrej woli, w tym narodów. W przeciwnym razie językiem wspólnotowych więzi z innymi czyni się liberalne prawa jednostki wyłącznie na poziomie ich równościowej wymiany, czyli de facto walki o władzę.

Tolerancja jest tylko narzędziem

Gdy taka wyobrażeniowa uniwersalna jednostka zostanie uznana za ideał, wszelkie instancje pośredniczące, instytucjonalne, np. państwa narodowe, kościoły czy rodziny, i wyobrażeniowe, jak religia czy patriotyzm, są w osiągnięciu tego celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11255

Wydanie: 11255

Spis treści
Zamów abonament