Jak zakwalifikować kwoty uzyskane ze sprzedaży wyników prac B+R
Przychody uzyskane w wyniku komercjalizacji bezpośredniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych powinny być uznawane za przychody z innych źródeł przychodów, a nie za przychody z zysków kapitałowych.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 listopada 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.445.2018.1.AN).
O interpretację wnioskowała spółka biotechnologiczna prowadząca działalność w zakresie produkcji wyrobów chemicznych, farmaceutycznych oraz leków. Jej podstawową działalnością jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie biotechnologii, zmierzających do opracowania nowych leków w obszarze onkologii, chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz immunologii. Wnioskodawca wskazał, że w zależności od celu biznesowego oraz potrzeb klienta lub partnera biznesowego, komercjalizuje prace rozwojowe w kilku modelach, tj. sprzedając usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, sprzedając lub udzielając licencji na wytworzone wartości niematerialne i prawne (komercjalizacja bezpośrednia) lub powołując wraz z partnerami spółki celowe do procesu komercjalizacji (komercjalizacja pośrednia). Spółka podkreśliła, że ekonomiczna treść wszystkich modeli jest tożsama, a model komercjalizacji wybierany jest najczęściej po realizacji prac w zależności od potrzeb spółki, rynku czy partnera....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta