Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brexit w rękach Corbyna

04 kwietnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Jeremy Corbyn już w 1975 roku głosował przeciw integracji europejskiej. Jest też przeciwnikiem NATO. Opowiada się za nacjonalizacją głównych gałęzi gospodarki i jednostronnym rozbrojeniem jądrowym.
źródło: AFP
Jeremy Corbyn już w 1975 roku głosował przeciw integracji europejskiej. Jest też przeciwnikiem NATO. Opowiada się za nacjonalizacją głównych gałęzi gospodarki i jednostronnym rozbrojeniem jądrowym.

Theresa May szuka porozumienia z laburzystami, mimo 
że to może się skończyć rozpadem Partii Konserwatywnej.

 

Euroscpetyczni torysi spoza rządu jak Boris Johnson, Jacob Rees-Mogg czy Iain Duncan Smith, ale także ci wchodzący w skład gabinetu Theresy May jak odpowiedzialny za obronę Gavin Williamson czy zajmująca się skarbem państwa Liz Truss jeszcze nie zdecydowali się na otwarty bunt przeciw premier. Ale są blisko. Czekają, na jakie konkretne ustępstwa pójdzie szefowa rządu w negocjacjach z liderem Partii Pracy Jeremym Corbynem, które rozpoczęły się w środę po południu.

Dzień wcześniej, po siedmiogodzinnym spotkaniu swojej ekipy, May przedstawiła w wystąpieniu do narodu nową strategię przełamaniu kryzysu spowodowanego brexitem. Po raz pierwszy od kiedy przejęła ster rządu, zapowiedziała, że nie będzie dłużej zakładniczką warunków wyznaczonych przez przeciwną integracji frakcję torysów.

Aby zdobyć większość dla planu wyjścia kraju z Unii, premier liczy teraz na poparcie lewicowej opozycji. Jeśli zaś nie uda się wypracować wspólnej strategii z laburzystami, proponuje przeprowadzenie w parlamencie kolejnej rundy głosowań w sprawie różnych scenariuszy rozwodu, w tym planu, który sama wynegocjowała z Unią, ale który już trzykrotnie był odrzucany przez Izbę Gmin. Premier ma nadzieję, że jedną z tych dwóch koncepcji uda się przeforsować przed szczytem UE 10 kwietnia, co pozwoliłoby na uzyskanie przez Londyn...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11323

Wydanie: 11323

Spis treści
Zamów abonament