Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z ptasim móżdżkiem

13 kwietnia 2019 | Plus Minus | Katharina Jakob
Pomijając wygląd zewnętrzny, płaszcz mózgu ptaków i kora mózgowa ssaków są do siebie zdumiewająco podobne
autor zdjęcia: Alejandro Jaramillo
źródło: EAST NEWS
Pomijając wygląd zewnętrzny, płaszcz mózgu ptaków i kora mózgowa ssaków są do siebie zdumiewająco podobne
źródło: Rzeczpospolita

Przez cały czas obok nas żyła grupa zwierząt (ptaki), która rozwinęła zdolności umysłowe ważne także dla ludzi. I nikt tego nie zauważył.

Porównywanie ze sobą zdolności umysłowych to delikatna sprawa. W obrębie gromady ssaków stoimy jeszcze do pewnego stopnia na w miarę pewnym gruncie. Mamy do czynienia z podobnymi strukturami mózgu, z podobnymi obszarami, w których się coś dzieje, tak jak wykazał to węgierski badacz Attila Andics u psów. Przede wszystkim jednak u ssaków występuje kora mózgowa (łac. cortex), która uchodzi za siedzibę inteligencji. Tutaj znajduje się nasza dyspozytornia. Jak to jest jednak z mózgami, które nie mają kory? Czy one także mogą wykazywać inteligencję? Nigdy, przenigdy, stwierdziła nauka i utknęła na stulecia w ślepej uliczce.

Kiedy nawet podręczniki muszą zostać zmienione, wtedy rzeczywiście w świecie nauki coś się dzieje. Nie da się bowiem dłużej zaprzeczać, że zabrnięto w ślepą uliczkę i że trzeba zmienić kurs o 180 stopni. Stało się to jasne w 2002 roku. Zebrał się wówczas zespół ekspertów z amerykańskiego Uniwersytetu Duke'a w Karolinie Północnej, by ustalić nowe oficjalne zalecenia językowe dotyczące rozdziału „mózg ptasi". Grupa nazwała się Avian Brain Nomenclature Forum i chciała zastąpić dotychczas używane specjalistyczne pojęcia, które zostały utworzone na podstawie błędnych ustaleń, nowymi, lepiej odpowiadającymi aktualnemu stanowi wiedzy. Jeden z ekspertów, biopsycholog z Bochum Onur...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11331

Wydanie: 11331

Zamów abonament