Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytucja małżeństwa

24 kwietnia 2019 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Wyłącznym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie dotychczasowego orzecznictwa, którego przedmiotem była instytucja małżeństwa. Czyniąc to istotne zastrzeżenie, podkreślam też, że w opracowaniu nie chodzi o jakąkolwiek odpowiedź na aktualne i nurtujące społecznie zagadnienia zakresu podmiotowego małżeństwa lub konsekwencji jego ewentualnego rozszerzenia czy granic uprawnień potencjalnie poszerzonych podmiotowo związków małżeńskich (adopcja, inne sposoby pozyskiwania dzieci w systemach prawnych, w których jest to dopuszczalne, ocena tych uprawnień pod kątem naturalnego rozwoju dziecka itp.).

Instytucja małżeństwa, mając jednoznacznie charakter konwencjonalny, została uregulowana w kilku obowiązujących w Polsce aktach prawnych. Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. (DzU z 1997 r., nr 78, poz. 483 z późn. zm.) małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Według art. 12 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. (DzU z 1993 r. nr 61, poz. 284 z późn. zm.), zatytułowanego „Prawo do zawarcia małżeństwa", mężczyźni i kobiety w wieku małżeńskim mają prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa. Na podstawie art. 1 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11339

Wydanie: 11339

Spis treści

Reklama

Zamów abonament