Przed nami drukowanie organów i wirtualne zabiegi
Coraz częściej słyszymy o rewolucyjnych wynalazkach, które pomagają ratować życie i skuteczniej leczyć ciężkie choroby. Z pomocą lekarzom przychodzi sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość.
W 2022 r. łączne wydatki na ochronę zdrowia na świecie wyniosą około 10 bilionów dolarów. Będą rosły średnio o 5,4 proc. rocznie, jednak ich udział w globalnym PKB pozostanie na dotychczasowym poziomie 10,4 proc. – spodziewa się Deloitte. Jednocześnie wskazuje, że dynamika idzie w górę: w latach 2013–2017 wydatki rosły wolniej: średnio o niespełna 3 proc. rocznie.
Poziom wydatków na ochronę zdrowia na świecie jest mocno zróżnicowany. W 2022 r. wyniosą one tylko 54 dolary rocznie na mieszkańca Pakistanu i aż niemal 12 tys. dolarów na obywatela Stanów Zjednoczonych.
Eksperci podkreślają, że większy przyrost demograficzny w krajach rozwijających się dodatkowo utrudni zniwelowanie różnic. Co ciekawe, wyższe wydatki nie zawsze przekładają się na lepszą jakość opieki zdrowotnej. I tak na przykład wspomniane już Stany Zjednoczone, choć wydają najwięcej, to pod względem jakości w zestawieniu dziesięciu porównywalnych krajów rozwiniętych zajmują dopiero ostatnie miejsce.
Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie w USA powstaje gros innowacji – m.in. dzięki dobrej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta