Biznes i nauka nie miały jednego punktu kontaktowego
Odchodzimy już od modelu, w którym czekamy na przedsiębiorcę; my do biznesu wychodzimy z pytaniem, jak możemy rozwiązać jego problemy – mówi Piotr Dardziński, prezes sieci badawczej Łukasiewicz.
Sieć Łukasiewicz, która powstała 1 kwietnia, jest trzecią pod względem wielkości siecią badawczą w Europie. Jaki jest cel tej instytucji?
Piotr Dardziński: Cel jest jasno określony przez współtwórców Łukasiewicza, czyli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jest nim podejmowanie wyzwań i realizowanie ambitnych projektów biznesowych definiowanych przez polskich przedsiębiorców.
Łukasiewicz ma zdynamizować, usprawnić współpracę między środowiskami naukowymi a biznesem?
Przed powołaniem Sieci Badawczej Łukasiewicz przedsiębiorca szukający wsparcia dla swojego pomysłu miał przed sobą bardzo rozbudowany i różnorodny system instytutów, z którymi nie do końca wiedział, jak się szybko i skutecznie skontaktować.
Jako Sieć Łukasiewicz, z 38 instytutami badawczymi w 11 polskich miastach, tworzymy zintegrowaną organizację, która jest w stanie proaktywnie zaprezentować biznesowi atrakcyjną i kompletną ofertę. Odchodzimy już od modelu, w którym czekamy na przedsiębiorcę; my do biznesu wychodzimy z pytaniem, jak możemy rozwiązać jego problemy.
Dlaczego do tej pory współpraca między instytucjami naukowymi a biznesem szwankowała?
Bo nie było jednego punktu kontaktowego. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta