Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć podatek od przychodów z budynku

29 maja 2019 | Rachunkowość | Ewa Sender

Daninę ustala się od wartości początkowej, położonego na terytorium RP, środka trwałego będącego budynkiem, który jest własnością albo współwłasnością podatnika i został oddany w całości lub w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Podatek z tytułu własności nieruchomości, tzw. minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych, zastąpiono od 1 stycznia 2019 r. podatkiem od przychodów ze środka trwałego, zgodnie z ustawą z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018 r. poz. 1291).

Nowelizacja stanowi rządową korektę zakwestionowanych przez Komisję Europejską rozwiązań zawartych m.in. w art. 24b ustawy o CIT i w 30g ustawy o PIT. Komisja za dyskryminację uznała objęcie podatkiem wąskiej grupy podatników, właścicieli budynków o charakterze handlowo-usługowym oraz biurowym, których wartość początkowa przekracza 10 mln zł.

Obowiązujące od początku 2019 r. brzmienie wskazanych artykułów (stanowiące realizację wskazań organu unijnego) to skorygowana wersja poprzednich zapisów, w znacznym stopniu – eliminując kwestie wytknięte przez Komisję Europejską – poszerzająca krąg jednostek, których podatek ten potencjalnie może dotyczyć.

Warto zauważyć, że mocą nowelizacji ustawy z 15 czerwca 2018 r. część wprowadzonych zmian ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2018 r., a w związku z tym zapłacony w roku 2018 podatek może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11367

Wydanie: 11367

Spis treści
Zamów abonament