5G da impuls gospodarce
Bez 5G nie będzie rozwoju branż oferujących rozwiązania smart – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. Paweł Rożyński
Jakie korzyści polskiej gospodarce może przynieść 5G?
Bez telekomunikacji nie ma dziś rozwoju. Tak jak kiedyś filarem nowoczesnej gospodarki były drogi, potem dostęp do sieci energetycznej, tak dziś jest nim dostęp do sieci telekomunikacyjnej, także do sieci najnowszej generacji.
To będzie silny impuls rozwojowy?
Tak, warto podkreślić, że bez dostępu do tak wydajnej sieci jak 5G i pozwalającej na funkcjonowanie wielu rozwiązań i usług jednocześnie, nie będzie rozwoju gospodarczego w poszczególnych branżach oferujących rozwiązania „smart" – sieć LTE ma dużo bardziej ograniczoną wydajność. Ważne są również parametry, maksymalne prędkości nawet do 10 GB/s i minimalne opóźnienia pozwolą na wprowadzenie rozwiązań, które przy obecnym standardzie nie mogłyby funkcjonować, najczęściej podawanym przykładem są tu autonomiczne samochody, które dziś wydają się być bajką o żelaznym wilku, ale całkiem niedługo pojawią się na naszych drogach.
Kiedy technologia 5G zacznie działać w Polsce?
Zgodnie z założeniami i celami wynikającymi z Europejskiej Agendy Cyfrowej do końca 2020 roku każdy kraj członkowski UE musi zapewnić działanie komercyjne sieci 5G przynajmniej w jednym mieście. Do końca 2025 roku musimy pokryć zasięgiem tej sieci wszystkie szlaki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta