Można sobie wyobrazić blockchain czy AI w służbie zdrowia
Pierwszy etap cyfryzacji uda nam się zamknąć do końca przyszłego roku. Wtedy można powiedzieć: „sky is the limit". Nowe technologie będą wchodziły w kolejne dziedziny ochrony zdrowia – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
Od 1 stycznia recepty są wystawiane w formie elektronicznej. Jakie są efekty tej wielkiej zmiany?
Janusz Cieszyński: Od początku roku w każdej aptece w Polsce można e-receptę zrealizować. W postaci elektronicznej mamy już wystawionych ponad 2,4 mln recept. Obecnie do systemu podłączonych jest 1100 placówek i już ponad 6 tys. lekarzy wystawia recepty w nowej formie. Mamy też informacje, że tysiące placówek ma niezbędne certyfikaty, ale czekają jeszcze na swojego dostawcę oprogramowania gabinetowego, aby podłączyć się do systemu e-zdrowie (P1).
Dzienny rekord to ok. 55 tys. e-recept. Z tygodnia na tydzień widzimy ogromne przyrosty. Jeszcze w styczniu było to 2,6 tys. recept dziennie. Tempo wzrostu z tygodnia na tydzień jest dwucyfrowe. Jeśli je utrzymamy, to mamy szansę do końca roku osiągnąć cel, którym jest 100-proc. elektronizacja.
Były jakieś problemy z aptekami?
Z farmaceutami mamy doskonałą współpracę. Przeprowadziliśmy kilkadziesiąt szkoleń we współpracy ze środowiskiem. Trenerzy to ludzie, których farmaceuci znają i cenią. W ubiegłym roku udało się przeszkolić 8 tys. osób pracujących w aptekach.
Jak działa ten system?
Jeżeli chcemy korzystać z cyfrowych narzędzi, to możliwości są szerokie. Zakładamy konto na pacjent.gov.pl, podajemy numer telefonu i e-mail. Gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta