Centra badawcze to dobra inwestycja w przyszłość
POSZUKIWANIE NOWYCH ROZWIĄZAŃ | Rynek zdobywa się nie kopiowaniem, ale śmiałym kroczeniem przed konkurencją katarzyna kucharczyk
Aż 70 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że nowe technologie są głównym czynnikiem ich rozwoju. Z przekuwaniem tych deklaracji w praktykę bywa różnie – firmy nadal narzekają, że przydałoby się więcej udogodnień dla innowacyjnej przedsiębiorczości. Wiele jednak wskazuje, że idzie ku dobremu. Prawie 80 proc. przedsiębiorców deklaruje zwiększenie nakładów na badania i rozwój, a ponad połowa zapowiada, że wyda na ten cel więcej niż w latach ubiegłych – wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte.
Branża IT pod lupą
Postawienie na autorskie rozwiązania się opłaca. Dobrze pokazuje to sytuacja w branży IT. Firmy, które zdecydowały się pójść ścieżką dłuższą i trudniejszą, w ostatecznym rozrachunku wyszły na tym lepiej niż przedsiębiorstwa, które kopiują działania konkurentów. Nie bez powodu na najsilniejszych graczy w polskiej branży IT wyrosły Asseco i Comarch – to właśnie one mogą pochwalić się autorskim oprogramowaniem, na które jest popyt nie tylko w kraju, ale też za granicą.
– Comarch żyje z innowacji, a prace badawczo-rozwojowe są jednym z filarów strategii spółki. Zwiększamy tempo inwestowania w nowe i istniejące produkty, przeznaczając co roku około 20 procent przychodów ze sprzedaży na rozwój produktów. W 2018 r. wydaliśmy na ten cel 181 milionów złotych. We własnych centrach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta