Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leasing w walucie obcej – wycena wartości początkowej i rozliczenie raty

13 września 2023 | Rachunkowość | Michał Wyrzykowski

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa bilansowego w Polsce wartości zaprezentowane w księgach rachunkowych prezentuje się w walucie polskiej. Nie inaczej jest w przypadku wyceny przyjmowanego do użytkowania przedmiotu wniesionego do spółki na podstawie jednego z rodzajów umów leasingu.

Zasadę, tę reguluje art. 9 ustawy o rachunkowości (dalej uor) „Język i waluta księgowa”, który artykuł wprost stanowi, że „księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej”.

Uszczegółowienie art. 9 uor, stanowi art. 30 ust. 1 oraz ust. 2 uor. W art. 30 ust. 1 uor czytamy, że nie rzadziej niż na dzień bilansowy, przewidziany dla danej spółki wycenia się wyrażone w walutach obcych np. składniki aktywów spółki. Natomiast art. 30 ust. 2 uor kontynuujący wątek z ust. 1 stwierdza, że operacje gospodarcze które zostały wyrażone w walutach obcych wykazuje się w księgach rachunkowych w dniu ich przeprowadzenia po zastosowaniu do ich przeliczenia jednego z dwóch wymienionych kursów:

1)

7

faktycznie zastosowanym w dniu operacji, związanym z jej charakterem – sprzedaż lub zakup walut oraz zapłata zobowiązań lub należności,

2)

7

średnim kursie danej waluty ogłoszonym przez NBP z dnia poprzedzającego dzień operacji – dla zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli zasadnym nie jest zastosowanie kursu z podpunktu 1 oraz również w przypadku innych operacji.

UWAGA!

Nie ważne w jakiej walucie została przeprowadzona operacja, która wpłynie na wielkość aktywów, pasywów lub wyniku finansowego spółki, zawsze musi ona zostać przeliczona po odpowiednim kursie na złote...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12672

Wydanie: 12672

Spis treści
Zamów abonament