Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Planowanie z pominięciem

27 marca 2024 | Rzecz o prawie | Maciej J Nowak

Miliony wydanych decyzji o warunkach zabudowy są równoznaczne z milionami rozstrzygnięć opartych tylko na indywidualnych korzyściach. Brakuje uwzględnienia interesu publicznego.

Wnoszący o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla konkretnej inwestycji nie muszą przejmować się interesem publicznym. A ma on zasadnicze znaczenie dla planowania.

Oceny reformy planowania przestrzennego z 2023 r. są zróżnicowane. Wątpliwości budzi zwłaszcza to, czy gminom uda się przygotować i uchwalić nowe instrumenty, czyli plany ogólne, w relatywnie krótkim, wskazanym przez ustawodawcę,terminie (do końca 2025 r.). Można też dyskutować, czy czę ść przepisów jest sformułowana precyzyjnie i adekwatnie do potrzeb. Nie budzi jednak wątpliwości, że jeden z kierunków reformy był bardzo zasadny. Chodzi o ograniczenie roli decyzji o warunkach zabudowy.

Przypomnijmy, że w stanie prawnym sprzed reformy na szczeblu lokalnym występowały trzy instrumenty planowania przestrzennego. Były to:

∑ studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – akty powszechnie niewiążące, stanowiące jednak podstawę planów miejscowych i wyznaczające kierunki zagospodarowania w skali danej gminy (w praktyce jakość tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12834

Wydanie: 12834

Spis treści
Zamów abonament