Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak chronić własność przemysłową?

12 kwietnia 2024 | Biznes | Magdalena Michalska-Niewiadomska

Zabezpieczenie własności przemysłowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nierzadko stanowiącej wręcz fundament tej działalności, powinno być priorytetem każdego przedsiębiorcy.

Podstawowym środkiem służącym do zabezpieczenia własności przemysłowej, są prawa do wyłącznego korzystania z przedmiotów własności przemysłowej na określonym terytorium. Przysługują one w szczególności w odniesieniu do wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych [znakom towarowym poświęcony był artykuł opublikowany 15 marca br.]. Prawa te, co do zasady, udzielane są po przeprowadzeniu procedury rejestracyjnej.

Wynalazki

Każdy przedsiębiorca, który stworzył nowe rozwiązanie techniczne, posiadające poziom wynalazczy i nadające się do przemysłowego stosowania, może ubiegać się o udzielenie patentu, czyli prawa wyłącznego chroniącego wynalazek. Patent zostanie udzielony na rozwiązanie, jeśli łącznie spełnia ono następujące cztery przesłanki:

∑ ma charakter techniczny,

∑ cechuje się nowością,

∑ posiada poziom wynalazczy oraz

∑ nadaje się do przemysłowego stosowania.

Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej, wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki. Z kolei przez stan techniki – w uproszczeniu – rozumie się wszystko to, co na datę zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym RP zostało udostępnione w przestrzeni publicznej. Forma takiego udostępnienia jest w zasadzie dowolna i obejmuje choćby prezentację podczas konferencji czy wystawienie podczas wystawy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12847

Wydanie: 12847

Spis treści

Reklama

Zamów abonament