Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zarządzać ryzykiem biznesowym, by nie narazić się na odpowiedzialność karną?

17 maja 2024 | Biznes | Anna Zbierska

Utworzenie nowej spółki wyłącznie po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego. Kto wówczas poniesie odpowiedzialność karną i jakie przesłanki muszą zostać spełnione? Czy dotyczy to także podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy?

Bieżąca sytuacja gospodarcza sprawia, że prowadzenie firmy nieuchronnie wiąże się z pokonywaniem kolejnych wyzwań i trudności. Włożony w prowadzenie biznesu wysiłek nie zawsze wystarcza do osiągnięcia zamierzonych celów. Wielu przedsiębiorców zamiast sukcesu czekają trudności finansowe. Niektóre z nich mogą mieć jedynie przejściowy charakter. Inne, ze względu na swą skalę mogą całkowicie wpłynąć na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorcy reagują na takie sytuacje?

Tworzenie nowych spółek

Widmo egzekucji prowadzonej z całego majątku spółki skłania do poszukiwania różnych metod jego ochrony. Jednym z rozwiązań, które w takiej sytuacji stosuje część przedsiębiorców jest utworzenie nowej spółki i przeniesienie do niej części majątku. Choć w teorii ma to rozwiązać dotychczasowe problemy, w praktyce może przysporzyć kolejnych. Również na gruncie prawa karnego.

Utworzenie nowego podmiotu gospodarczego (np. spółki) po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego (k.k.), zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Omawiane regulacje mają za zadanie chronić wierzycieli przed nieuczciwym postępowaniem dłużników. Pomimo jednoznacznie określonego celu, przepisy art. 301 k.k. nie mają uniwersalnego charakteru. Ich zastosowanie możliwe jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12875

Wydanie: 12875

Spis treści

Zamów abonament