Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z oporami i bez pośpiechu

07 stycznia 1994 | Ekonomia | JB

Prywatyzacja banków w Europie Wschodniej

Z oporami i bez pośpiechu

Bez systemu finansowego, który byłby zdolny gromadzić i wykorzystać w optymalny sposób istniejące w kraju rezerwy kapitałowe, nie jest możliwa skuteczna prywatyzacja majątku państwowego i rozwój istniejącego już sektora prywatnego. Jak dotąd żaden z krajów Europy Środkowej i Wschodniej nie zdołał stworzyć systemu, który mógłby w sposób zadowalający wypełniać tę funkcję.

W Europie Środkowej i Wschodniej dominują niedofinansowane banki państwowe, których działalność jest obciążona wielką ilością złych kredytów. Dla przykładu, wg oficjalnych szacunków, w 1992 roku w Polsce złe kredyty stanowiły 30-60 proc. ogólnych kredytów udzielonych przez 9 państwowych banków komercyjnych, 21 proc. kredytów udzielonych przez państwowe banki ówczesnej Czechosłowacji i 15 proc. kredytów udzielonych przez cztery główne banki państwowe na Węgrzech.

Złe długi

W ciągu ostatnich czterech lat została nagromadzona największa część złych długów. Po części jest to związane z recesją, przez jaką przeszły państwa tego regionu. Jednak banki także nie pozostają bez winy. Latami powiązane ścisłymi więzami z przedsiębiorstwami państwowymi, wraz z nastaniem gospodarki rynkowej, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 161

Spis treści
Zamów abonament