TOUR DE FRANCE

Pantani nowym liderem * Klęska Ullricha * Baranowski czternasty

MAREK CEGLIń SKI

zles deux alpes

Włoch Marco Pantani z grupy Mercatone Uno wygrał XV etap 85. Tour de France z Grenoble do Les Deux Alpes (189 km) i został nowym liderem wyścigu. Prowadzący dotychczas Niemiec Jan Ullrich z Telekomu stracił do zwycięzcy aż 8. 57 min. na tym górskim deszczowym etapie i spadł na czwarte miejsce miejsce po 15 etapach. Polak Dariusz Baranowski zekipy US Postal, dziesiąty na mecie, odzyskał 14. lokatę wklasyfikacji generalnej.

Coś musiało się wydarzyć na słynnym Col de Galibier, najwyżej położonej (2645 mn. p. m. ) przełęczy na trasie tegorocznego Tour de France, czyli na "dachu wyścigu". Mityczny Galibier, na który trzeba się wspinać 18, 3 km, przy średnim przewyższeniu 6, 8 proc. , zawsze dostarczał legend. W poniedziałek 27 lipca, w zimnie, deszczu ina śliskiej szosie do księgi legendarnych bohaterów Galibiera icałego wyścigu wpisał się Marco Pantani.

"Dzisiaj albo nigdy", mówił przed startem Włoch, który do tej pory wygrał w Tour de France pięć etapów, w tym...