Czujny Kagwe

02 listopada 1998 | Sport | MJ

Maratonyw Nowym Jorku i Amsterdamie

Zwycięzcą 29. nowojorskiego maratonu został ponownie 29-letni Kenijczyk John Kagwe. W nagrodę otrzymał 50 tys. dolarów oraz samochód. Trasę najsłynniejszego na świecie biegu na dystansie 42 km 195 mpokonał w czasie 2:08. 45. Natomiast zwycięzcą maratonu w Amsterdamie został także po raz drugi z rzędu Kenijczyk Sammy Korir rezultatem 2:08. 13. Znakomity wynik -2:22. 22 (trzeci w historii) osiągnęła Irlandka Catherina McKiernan, która zwyciężyła w rywalizacji kobiet.

Maraton w Nowym Jorku to klasyka gatunku. To gigantyczne widowisko, potężna kasa i międzynarodowy prestiż dla zwycięzcy. A zaczynało się kameralnie, by nie powiedzieć -siermiężnie. 29 lat temu w pierwszym nowojorskim maratonie wystartowało zaledwie 127 biegaczy i tylko 55 dotarło do mety. Trasa prowadziła alejkami Parku Centralnego. Dzisiaj bierze w nim udział 25 tysięcy ludzi, trasa wiedzie przez pięć dzielnic miasta a tylko kończy się w Parku Centralnym.

Ten maraton wyrósł z mody na bieganie i robienie pieniędzy na biegaczach. Obie mody pozostają w ścisłym związku. Moda na jogging opanowała Amerykę jakieś ćwierć wieku temu. Wtedy...