Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto z obrazu Vermeera

13 stycznia 1999 | Kultura | JD

KRYTYKA

O poezji emigracyjnej w "Jerozolimie i Babilonie" Wojciecha Ligęzy

Miasto z obrazu Vermeera

Literatura emigracyjna nie budzi dziś takiego zainteresowania jak 10 czy 15 lat temu, gdy miała smak owocu zakazanego, co nie oznacza, że nie warto poświęcać jej uwagi. Książka Wojciecha Ligęzy, pracownika Zakładu Literatury Polskiej na Obczyźnie Instytutu Polonijnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowana "Jerozolima i Babilon. Miasta poetów emigracyjnych" dowodzi, że twórczość polskich wygnańców fascynuje i fascynować będzie: bogactwem podejmowanych tematów, różnorodnością rozwiązywanych zagadnień, oryginalnością artystycznych ujęć i realizacji.

Ligęza wychodząc z założenia, że dwudziestowieczna emigracja jest zjawiskiem o charakterze miejskim, właśnie poprzez motyw miasta spróbował spojrzeć na lirykę polskiej emigracji wojennej i powojennej. Analizie poddał wiersze aż 92 twórców, w tym tak znanych, jak: Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Stanisław Baliński, Czesław Miłosz, Aleksander Wat, Wacław Iwaniuk,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1594

Spis treści
Zamów abonament