Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys trwa

15 stycznia 1999 | Ekonomia | DW

RYNKI FINANSOWE

Indeks giełdy w Sao Paulo spadł o prawie 10 procent

Kryzys trwa

Niektórzy analitycy są zdania, że Polska, podobnie jak Indonezja, Tajlandia czy Republika Południowej Afryki, należy do grupy krajów najbardziej narażonych na niekorzystne skutki brazylijskiego kryzysu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy argumentuje, że nie można tych krajów wkładać do wspólnego worka, ponieważ w Polsce polityka makroekonomiczna jest solidna, a podstawy gospodarki -- wiarygodne. Wczoraj rynek brazylijski był nadal pod silną presją po środowej dewaluacji reala o prawie 9 procent. Ale wartość złotego nieco wzrosła w porównaniu notowaniami ze środy. Nadal jednak spadały wskaźniki giełdowe w Warszawie -- WIG zmalał o 5, 5 proc. , a WIG 20 -- o 5, 8 proc. Dla jednych inwestorów jest to czas wyprzedaży, dla innych szybkich zakupów.

Wczoraj nadal spadał madrycki indeks IBEX, ponieważ inwestorzy uznali, że gospodarka hiszpańska jest zbyt związana z brazylijską. Po krótkim okresie wzrostu o 4 proc spadł również indeks giełdowy z Sao Paulo -- Bovespa. Tuż po otwarciu handlu zmalał o 3, 2 procent. Na zamknięciu indeks spadł o 9, 97 proc. , do poziomu 5057 pkt. . Niższe było otwarcie na Wall Street. Dow Jones spadł do końca dnia o 2, 45 proc.

W środę Brazylia zdecydowała się na rozszerzenie pasma wahań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1596

Spis treści
Zamów abonament