Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewadliwe i rzetelne jako dowód

30 kwietnia 1999 | Prawo | IL

Problemy z kryteriami

Niewadliwe i rzetelne jako dowód

IZABELA LEWANDOWSKA

Księgi podatkowe odgrywają szczególną rolę w podatkowych rozliczeniach osób prowadzących działalność gospodarczą. Ogólne ich określenie zawiera art. 3 pkt 4 ordynacji podatkowej. Są nimi księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

W świetle tej definicji księgami podatkowymi są więc również np. ewidencja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, ewidencja wyposażenia czy nawet ewidencja przebiegu pojazdów, a także wykaz środków trwałych prowadzony przez objętych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Ordynacja podatkowa wyznacza też rygorystycznie zasadnicze kryteria rzetelności i niewadliwości księgi.

Domniemanie prawidłowości

Poszczególne kategorie ksiąg definiowane są w odrębnych przepisach (np. definicja księgi rachunkowej z art. 3 pkt 7 ustawy o rachunkowości) . Określa się je w nauce prawa podatkowego jako dokumenty prywatne o szczególnym charakterze, zbliżającym je do dokumentów urzędowych ze względu na moc dowodową (Jan Zimmermann:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1685

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament