Zbawienna szczypta soli
Życie zagrożone niedoborem jodu
Zbawienna szczypta soli
Co roku w Polsce rodzi się więcej niż 1 procent dzieci z wolem. Jeden na 4 tysiące noworodków ma objawy kli -niczne niedoczynności tarczycy, która -- nie leczona -- może prowadzić do pełnoobjawowego kretynizmu. Z ba -dań przeprowadzonych w 1992 -- 93 roku wśród wylosowanych 20 tysięcy dzieci z całej Polski wynika, że we wszystkich regionach, poza pasem nadmorskim, ich zdrowie jest poważnie zagrożone z powodu niedoboru jodu. W 31 województwach, głównie południowych, centralnych i wschodnich, występuje endemia wola o tzw. nasileniu u miarkowanym. Dotychczasowa profilaktyka, korzystająca z nieobowiązkowego jodowania soli kuchennej, okazała się niewystarczająca.
1, 5 miliarda ludzi w strefie ryzyka
Światowa Organizacja Z drowia (WHO) uznała niedobór jodu za jeden z najważniejszych czynników niewłaściwego żywienia. Może on prowadzić do niedoczynności tarczycy, zaburzeń rozwoju płodu i dziecka (powoduje opóźnienia psychofizyczne, zwiększa ryzyko zgonów dzieci, obniża odporność na i nfekcje) , wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży (kobiety z regionów z niedoborem jodu mają więcej poronień, martwych płodów, problemów ciążowych) . Ma także ujemny wpływ na rozwój psychiczny populacji: ludzie są umysłowo ociężali, mniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta