Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy centralizm demokratyczny

04 października 1994 | Publicystyka, Opinie | ZG

Czołowi politycy PSL zapowiedzieli: "na razie powiatów nie będzie, trzeba uporządkować to, co jest, oraz zreformować centrum"

Nowy centralizm demokratyczny

Zyta Gilowska

Samorząd terytorialny jako instytucja ustrojowa pojawił się w Polsce 27 maja 1990 roku po pięćdziesięcioletniej przerwie. Prawie dwa pokolenia Polaków nie miały więc żadnych możliwości praktykowania idei demokracji lokalnej i wynikającej zeń szansy obywatelskiej aktywności. Dotyczy to również polityków, którzy nie tworzą w Polsce stabilnej i świadomej wyzwań rozwojowych klasy, lecz wręcz przeciwnie -- są wysoce reprezentatywni w statystycznym znaczeniu tego słowa.

Bardzo ważnym, być może niezbędnym, warunkiem rozwoju samorządu terytorialnego jest równoczesne istnienie tradycji demokratycznych i zintegrowanych wspólnot lokalnych. Nie można analizować pożytków z samorządu terytorialnego bez pobieżnej choćby refleksji nad tak zasadniczymi kwestiami, jak wyobrażenia przeciętnego obywatela o sensowności uczestnictwa w sprawach publicznych o raz chęć owego obywatela do współdecydowania, która jest zapewne odwrotnie proporcjonalna do stosowanego kryterium "sensu". Obserwacja czteroletnich zachowań samorządowych potwierdza istnienie w Polsce swoistego

syndromu totalitarnego.

Z jednej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 287

Spis treści
Zamów abonament