Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia walka dinozaurów, czyli Okavango i Gobi

21 września 2000 | Nauka i Technika | MK

ROZMOWA

Dr Tomasz Jerzykiewicz, geolog

Ostatnia walka dinozaurów, czyli Okavango i Gobi

Rz: Trzydzieści lat po tym, jak podczas polsko-mongolskich wypraw paleontologicznych poszukiwaliśmy dinozaurów na pustyni Gobi, dokonałeś odkrycia głośnego już i akceptowanego w świecie naukowym. Na dzisiejszej Ziemi wskazałeś krajobraz i siedlisko dzikich zwierząt, jakby wprost przeniesione z okresu kredowego.

DR TOMASZ JERZYKIEWICZ: Zauważyłem, że skamieniałe środowisko Gobi sprzed 80 mln lat wykazuje niezwykłe podobieństwo do delty rzeki Okavango w Botswanie. Jedyna różnica to inne zespoły żyjących tam zwierząt i roślin. Ale środowiska, w jakich żyły i umierały dinozaury, a obecnie usiłują przetrwać inne kręgowce, są niemal identyczne i stanowią scenę dramatycznych i gwałtownych wydarzeń. Życiodajne warunki zmieniają się tam jak w kalejdoskopie w śmiertelne zagrożenie. Delta Okavango to rozlewisko okresowych koryt rzecznych, rozdzielających się i ponownie łączących, tworzących wyspy, okresowe jeziora i mokradła. Dookoła zaś znajdują się wydmy wiatrowe pustyni Kalahari. Jest to więc rzadkie połączenie zielonej, wilgotnej oazy ze śmiercionośną pustynią. Żyje tu, w sercu całkowicie jałowych obszarów, w krajobrazie uderzająco...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2119

Spis treści
Zamów abonament