Wyjątkowo cenny browar
Wyjątkowo cenny browar
Główna siedziba browarów mieści się przy ul. Grzybowskiej 58 na warszawskiej Woli. Metr kwadratowy gruntu należy tam do najdroższych w stolicy.
FOT. RAFAŁ GUZOWSKI
ANDRZEJ MICHALSKI
Od kilku miesięcy Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola bada nieprawidłowości związane z prywatyzacją Browarów Warszawskich. Na restrukturyzacji firmy zarobili jej pracownicy, władze spółki oraz prawdopodobnie nowi właściciele, czyli Brau Union, która przejęła browar w kwietniu tego roku. Najgorzej wyszedł skarb państwa, sprzedając przedsiębiorstwo po, delikatnie mówiąc, promocyjnej cenie.
Rada pracownicza Przedsiębiorstwa Państwowego Zakłady Piwowarskie w Warszawie w 1991 r. postanowiła sprywatyzować firmę. W czerwcu tego samego roku uchwaliła wniosek o likwidacji przedsiębiorstwa, aby pozostały po nim majątek przekazać nowo powstałej spółce pracowniczej. Utworzono ją 9 lipca 1991 r., pod nazwą Zakłady Produkcji Wód Orzeźwiających i Piwa Owip. Po roku zmieniono nazwę na Browary Warszawskie SA. Pod taką nazwą spółka ta 13 maja 1993 r. podpisała umowę leasingową z wojewodą warszawskim, właścicielem browaru. Umowa zawarta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta