Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć Żydów o Oświęcimiu jest szczególna

25 stycznia 1995 | Świat | RM

Wyrażam nadzieję, że sposób, w jaki będą zorganizowane uroczystości związane z 50. rocznicę wyzwolenia Oświęcimia, podkreśli sprzeciw wobec nietolerancji, że przybliży narodom świata potrzebę respektu dla bliźnich.

Pamięć Żydów o Oświęcimiu jest szczególna

Rozmowa z Gershonem Zoharem, ambasadorem Izraela w Polsce

Panie ambasadorze w niedzielę w Izraelu odbyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę wyzwolenia obozu śmierci w Oświęcimiu-Brzezince. W Polsce trwają ostatnie przygotowania do uroczystości, jakie odbędą się 26 i 27 stycznia. Kto będzie reprezentował na nich państwo izraelskie ?

Izrael na tych uroczystościach będą reprezentowali Szewach Weiss, przewodniczący Knesetu oraz Dan Shilansky, wiceprzewodniczący. Będzie to mała delegacja, ale złożona z ludzi związanych z Polską. Prof. Weiss doskonale mówi po polsku, a wiceprzewodniczący przeżył obóz w Stutthofie. Przyjadą również członkowie zarządu Instytutu Pamięci Narodowej -- Yad Vashem -- oraz Stefan Grajek, prezes Światowej Federacji Żydów pochodzących z Polski.

Jak w Izraelu patrzy się na wydarzenia sprzed 50 lat, co wie o nich młodzież?

W Izraelu jest to część historii, z którą wszyscy obcujemy prawie na co dzień. U nas Holocaust musi być pojmowany inaczej niż agresja wobec niektórych krajów Europy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 385

Spis treści
Zamów abonament