Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 30.09.2003

30 września 2003 | Prawo | AG

Rzeczpospolita Czytelników

VAT: dyżur eksperta

Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym

Przedstawiamy kolejną relację z dyżuru telefonicznego poświęconego VAT oraz akcyzie, który odbył się w naszej redakcji 8 września. Na pytania czytelników odpowiadał Tomasz Grunwald, doradca podatkowy w spółce KPMG.

Spółka jawna dzieli się na dwa różne podmioty. Czy od majątku przekazanego wspólnikowi, wnoszącemu go do nowo utworzonej firmy, powinien być naliczony VAT?

Według kodeksu spółek handlowych spółki osobowe, w tym jawna, nie podlegają podziałowi. Faktyczny podział ich majątku jest więc możliwy jedynie przez rozwiązanie. Konieczne jest wówczas sporządzenie spisu z natury i opodatkowanie towarów własnej produkcji oraz takich, które po nabyciu nie zostały odsprzedane. Dotyczy to jednak wyłącznie towarów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. Natomiast samo przekazanie wspólnikowi majątku spółki nie jest obciążone VAT.

Czy do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy zastosować stawkę 22 proc. VAT, czy też zwolnienie z podatku? Sprzedaży dokonuje spółka w upadłości.

W praktyce sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3039

Spis treści
Zamów abonament