Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy święto wypada w sobotę

03 marca 2004 | Prawo | JK

Prawo pracy Wolne dni u przedsiębiorców i w urzędach państwowych

Gdy święto wypada w sobotę

JOLANTA KRONER

Za ustawowo wolne od pracy Święto 1 Maja, przypadające w tym roku w sobotę, pracodawca będzie musiał wskazać dzień wolny w innym terminie. Podobnie będzie z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia, który również przypadnie w sobotę.

Wniosek taki wynika zarówno z przepisu kodeksu pracy (obecnie art. 151 9 § 1), który mówi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta, jak i z uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r.

Sobota - dzień "czarny", zwykle wolny

Zgodnie z przepisami sobota jest zwykłym dniem pracy. Decydujące znaczenie dla kwestii wolnych i "pracujących" sobót ma wprowadzony 1 maja 2001 r. pięciodniowy - przeciętnie - tydzień pracy. Zgodnie z tą regulacją kodeksu pracy przeciętna liczba dni pracy w tygodniu w okresie rozliczeniowym to pięć. W skali roku oznacza to 52 dni wolne od pracy, które muszą przypadać w dniach roboczych, czyli w innych dniach niż niedziele i święta.

Sobota jest zwykłym dniem roboczym, a więc może być tak, że pracuje się w każdą sobotę, ale pod warunkiem zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pracownik ma też prawo do 52 wolnych niedziel i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3167

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament