Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nienawidzę śmierci

16 września 2006 | Plus Minus | PK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

POSTACIE Nienawidzę śmierci W nocy z czwartku na piątek w swojej ukochanej Florencji zmarła najwybitniejsza włoska pisarka i publicystka 77-letnia Oriana Fallaci (c) BEW/PRESSENS BILD (c) BEW „Znudziła mi się ta wasza ścierka” — powiedziała, zrzucając czador podczas rozmowy z Chomeinim w 1979 r. (c) ULLSTEIN/BEW

W piątek włoskie media nie mówiły o niczym innym. Ale opanowane od lat przez lewicę salony, podobnie jak lewicowy rząd, haniebnie milczą. Używając języka Orwella, dla tych środowisk Fallaci od 5 lat jest non-person. Jej śmierć niczego nie zmieniła.

Kiedy przed ósmą rano pojawiła się pierwsza informacja o śmierci pisarki, włoskie stacje radiowe i telewizyjne przerwały nadawanie swoich programów, poświęcając jej całą uwagę. Były prezydent Włoch, "Ojciec Narodu", Carlo Azelio Ciampi natychmiast wydał komunikat i przesłał kondolencje rodzinie. Aktualny prezydent, były komunistyczny aktywista Giorgio Napolitano, zdobył się na kilka słów dopiero po trzech godzinach. Premier Prodi zachował milczenie, podobnie jak lewicowy minister kultury.

Egzorcyzmy

Gdy Oriana Fallaci po zamachach 11 września opublikowała atakującą fanatyczny islam filipikę "Wściekłość i duma", włoskie salony rzuciły na nią klątwę i zarządziły bojkot. Doszło do paradoksalnej sytuacji. Kolejne agresywne pamflety Fallaci przeciw islamowi stawały się natychmiast bestsellerami (sprzedano milion...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3943

Spis treści
Zamów abonament