Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak działają parlamentarne

11 stycznia 1996 | Gazeta | SW

Jak działają parlamentarne

Ostatnie tygodnie w polskiej polityce zostały zdominowane przez sprawę domniemanego szpiegostwa Józefa Oleksego na rzecz KGB. Aby zbadać, jaką rolę odegrały w zebraniu materiałów obciążających premiera organy państwowe, a zwłaszcza służby specjalne, Sejm powołał komisję nadzwyczajną o uprawnieniach śledczych. Także w demokracjach zachodnich znana jest taka instytucja; zajmuje się ona zazwyczaj badaniem przewinień członków parlamentu i rządu lub aferami, w które są oni wplątani. W Polsce obrady komisji zostały utajnione dla opinii publicznej -- nie jest to jednak tylko nasza praktyka. W USA czy we Włoszech drzwi komisji mogą zostać zamknięte, jeśli porusza się sprawę tajemnic wojskowych czy państwowych. W naszym kraju coś takiego się zdarzyło -- minister Andrzej Milczanowski mówił o zagrożeniu bezpieczeństwa państwa.

Stany Zjednoczone

Komisja może prawie wszystko

Prawo Kongresu Stanów Zjednoczonych do powoływania specjalnych komisji śledczych nie wynika bezpośrednio z Konstytucji USA, ale zostało uznane za integralną część procesu ustawodawczego. Przełomowa w tej sprawie była decyzja Sądu Najwyższego z 1881 roku, uznająca powoływanie i działalność specjalnych komisji za zgodne z konstytucją.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 643

Spis treści
Zamów abonament