Błyskotliwe kariery liwerantów
Niezależnie od wspomnianych ograniczeń sytuacja polityczna w latach 1806 – 1812 tworzyła sprzyjające warunki dla osób przedsiębiorczych, dysponujących kapitałem, praktyką w działalności handlowej i finansowej.
Działania wojsk napoleońskich na terytorium zaboru pruskiego w latach 1806 – 1807 r. i zaboru rosyjskiego w 1812 r. oraz rosnąca liczebność armii Księstwa Warszawskiego poza stroną militarną miały również ogromne znaczenie dla sytuacji gospodarczej. Napływ setek tysięcy ludzi i koni tworzył wszak gigantyczny rynek zbytu na żywność, furaż, drewno, płótno, sukno, skóry, leki itp. Łatwość zbytu ogromnej liczby towarów i duża skala zamówień tworzyły szanse na szybki zysk.
Na tym właśnie opierały się błyskotliwe kariery tzw. liwerantów – wielkich dostawców realizujących zamówienia wojska i administracji. Większość z nich wywodziła się spośród zamożnych Żydów od lat prowadzących działalność handlową, posiadających odpowiedni kapitał i szerokie kontakty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta