Tatuaż na łopatki – sfera intymna w strefie publicznej
Dawniej tatuaże zastrzeżone były dla fetyszyzmu lub pornografii. Dziś spowszedniały. Ale wiele osób odbiera je jako naruszenie niepisanego kodeksu dobrego smaku‚ według którego nie wypisuje się na ciele przekonań i imion kochanek
Amerykański gitarzysta i wokalista Benji Madden postanowił wytatuować sobie na klatce piersiowej twarz obecnej narzeczonej‚ którą jest Paris Hilton. Wizerunek dziedziczki hotelarskiej fortuny znajdzie się na ciele rockmana obok Benjamina Franklina‚ reprodukcji Ostatniej Wieczerzy oraz dwóch wróbli‚ które symbolizują rodzeństwo muzyka. – To największy dowód miłości‚ jaki mężczyzna może dać kobiecie – powiedziała szczęśliwie obdarowana gwiazda.
Karol‚ trzydziestoletni punkrockowiec, ma na ciele dziesięć tatuaży. Wszystkie własnego projektu.
– Zapisuję rzeczy z mojego życia. To‚ co mnie interesuje‚ co mi się podoba‚ co jest dla mnie ważne.
Mam panoramę Warszawy‚ herb ulubionej drużyny piłkarskiej‚ imię dziewczyny.
Po co to robi?
– Tego nie robi się dla innych. Tatuuje się dla siebie‚ dla znajomych. Z potrzeby odmienności. To moja deklaracja przynależności‚ identyfikacja.
Technika tatuażu powstała w Polinezji. Praktykowali ją Aborygeni‚ Aztekowie‚ plemiona afrykańskie. Najstarsze rysunki na ciele znaleziono na mumiach egipskich cztery tysiące lat temu. Pomagały odróżnić jedno plemię od drugiego‚ rozróżnić członków plemienia‚ opowiadały, kim jest właściciel. Zaznaczały odrębność. Trwały rysunek na skórze wykonany za pomocą nakłuwania lub nacinania skóry i wpuszczania w nakłócia farby znali również pierwsi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta