Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska mniej konkurencyjna

15 lipca 2008 | Ekonomia | Joanna Cabaj Ignacy Morawski
Szybki wzrost pŁAc oznacza wyŻSZE koszty Firm. W tym roku wynagrodzenia w przedsiębiorstwach mogą rosnąć jeszcze bardziej niż w ubiegłym. Polska należy do krajów o najwyższym wzroście kosztów pracy w Unii Europejskiej.
źródło: Rzeczpospolita
Szybki wzrost pŁAc oznacza wyŻSZE koszty Firm. W tym roku wynagrodzenia w przedsiębiorstwach mogą rosnąć jeszcze bardziej niż w ubiegłym. Polska należy do krajów o najwyższym wzroście kosztów pracy w Unii Europejskiej.

Bezrobocie powinno u nas nadal spadać, a płace rosnąć. To może rzutować na inwestycje firm, którym coraz trudniej znaleźć dobrych pracowników

Spowolnienie polskiej gospodarki nadchodzi wielkimi krokami, ale wzrost płac w przedsiębiorstwach nieprędko wyhamuje. Na koniec pierwszego półrocza średnie wynagrodzenie było o ok. 10 – 11 proc. wyższe niż przed rokiem – szacują pytani przez ”Rz” ekonomiści. GUS poda dane dzisiaj.

– Do końca roku ta dynamika może utrzymać się w okolicach 10 proc. – ocenia Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku. Szybki wzrost płac utrzymuje się od wiosny 2007 r. Jednocześnie coraz trudniej zdobyć pracownika, gdyż spada bezrobocie. Teraz wynosi 10 proc., czyli o 3 pkt proc. mniej niż przed rokiem, a zdaniem Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Banku, na koniec roku może spaść do 9,5 proc.

Największym problemem przedsiębiorców jest jednak fakt, że produktywność nie rośnie w takim tempie jak płace. Polacy nie są też lepiej przygotowani do pracy. – Potrzeba systemowych rozwiązań na poziomie edukacji. Jest ogromny deficyt pracowników technicznych – mówi Lars Bosse, dyrektor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8065

Spis treści
Zamów abonament