Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro a kryzys finansowy: jak pokonać impas polityczny

09 października 2008 | Ekonomia | Andrzej Wojtyna
Andrzej Wojtyna
źródło: Rzeczpospolita
Andrzej Wojtyna

Obecność w strefie euro jest jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed kolejnymi kryzysami finansowymi

Między bagatelizowaniem a wyolbrzymianiem przez polityków zagrożeń dla polskiej gospodarki wynikających z kryzysu finansowego jest dużo miejsca na spokojną analizę i dyskusję. Jeden z najważniejszych jej wątków powinien dotyczyć związku między planem szybkiego przystąpienia do strefy euro a zaburzeniami na rynkach finansowych.

Potrzebny plan

Czasu na spokojną dyskusję jest bardzo mało, i to nie głównie dlatego, że w ostatnich dniach symptomy poważnych zaburzeń finansowych znacząco się do Polski przybliżyły. Bardzo szybko zbliża się połowa października, kiedy rząd powinien przedstawić szczegółowy harmonogram czy też mapę drogową przystępowania do strefy euro.

Przesunięcie w czasie ogłoszenia harmonogramu byłoby bardzo niedobrym sygnałem już na samym początku całego skomplikowanego procesu. Jeszcze bardziej niekorzystne byłoby ogłoszenie harmonogramu, który byłby niewiarygodny. Trudno jednoznacznie określić, jaki czynnik ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności harmonogramu.

Poważne konsultacje między rządem, opozycją i prezydentem na temat przystąpienia do strefy eurojeszcze się nie rozpoczęły

Można przypuszczać, że niezbędnym warunkiem jest wspólna deklaracja partii koalicyjnych i opozycyjnych oraz prezydenta oznaczająca zgodę na niezbędne zmiany w konstytucji oraz – ewentualnie – określająca datę referendum i treść pytań....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8138

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament