Do czego ma prawo bank kredytujący twoje mieszkanie
Banki w umowach kredytowych zobowiązują klientów nie tylko do informowania o zmianie pracy i wysokości zarobków, ale także o kolejnych zaciąganych pożyczkach (na przykład na samochód) czy spadku wartości kredytowanego mieszkania
Rz: Na jakie zapisy w umowie kredytowej trzeba zwrócić szczególną uwagę? Do czego bank zwykle zobowiązuje swoich klientów?
Aleksandra Dalecka, adwokat, serwis MoiPrawnicy.pl : Warto pamiętać, że obowiązki kredytobiorcy nie sprowadzają się, wbrew powszechnemu mniemaniu, do terminowej spłaty raty kredytu. Typowa umowa kredytowa zawiera zapis, że kredytobiorca zobowiązany jest do ustanowienia prawnych zabezpieczeń kredytu oraz pokrycia kosztów związanych z ustanowieniem, utrzymaniem, zwolnieniem i zmianą tych zabezpieczeń.
Ponadto kredytobiorcy zobowiązują się do powiadamiania banku o wszelkich okolicznościach mogących mieć wpływ na ich sytuację finansową, w szczególności o obniżeniu dochodów. W niektórych umowach znajdują się również zapisy, w których bank zastrzega konieczność otrzymania od klienta informacji o zaciąganiu pewnych zobowiązań, np. innych kredytów, czy nawet uzyskiwania zgody banku na wydatkowanie określonych kwot.
Jak pani ocenia zapis w umowie nakładający na kredytobiorcę obowiązek powiadamiania banku o obniżeniu realnej wartości nieruchomości zabezpieczającej spłatę kredytu?
W praktyce spadek wartości nieruchomości przekłada się na spadek realnej wartości hipoteki. Jest to zatem potencjalnie zapis o tyle niebezpieczny, że klient banku, z reguły czytając go, ma świadomość, że należy zgłosić bankowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta