Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile naprawdę kosztuje firmę podwładny

29 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Kwota, którą w każdym miesiącu otrzymuje pracownik, stanowi zaledwie część tego, ile naprawdę zarabia. Pracodawca wypłaca mu bowiem jedynie wynagrodzenie netto, jego przychód brutto ze stosunku pracy jest w istocie znacznie wyższy

Pracodawca „dopłaca” do wynagrodzenia podwładnego z własnych środków, pokrywając część składek na ubezpieczenia społeczne pracownika, czyli połowę składki na ubezpieczenie emerytalne, połowę składki na ubezpieczenie rentowe oraz całą składkę na ubezpieczenie wypadkowe.

Formą wynagrodzenia za pracę są też wszelkiego rodzaju nagrody, premie, świadczenia w naturze, odprawy, wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy. Są to także wszelkie pozapłacowe koszty pracy, np. napoje i posiłki profilaktyczne, środki higieny osobistej (np. mydło i proszki do prania) czy też środki ochrony osobistej.

Zapłata dla pracownika

Pracodawca, zatrudniając osobę na podstawie umowy o pracę, musi mu wypłacić wynagrodzenie. Przysługuje mu ono bez względu na to, czy jest to umowa na okres próbny, czas określony, nieokreślony, na czas wykonania określonej pracy, na zastępstwo za innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czy też umowa zawarta w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym, sezonowym.

Co ważne, taki zatrudniony nie może się zrzec prawa do pensji ani przenieść go na inną osobę. Najważniejszym składnikiem wynagrodzenia jest pensja podstawowa. Może ona być stała bądź wynikać ze stałej stawki osobistego zaszeregowania.

Wynagrodzenie wypłacane pracownikom stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Skoro może wliczyć je w koszty, to w ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8305

Spis treści
Zamów abonament