Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatek za nadgodziny jest zwykle niższy niż normalne wynagrodzenie

20 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Agata Lankamer-Prasołek
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli pracownik wykonuje pracę ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, pracodawca ma obowiązek zrekompensować taką pracę. Albo oddaje czas wolny, albo płaci ekstra

Szef, który za godziny nadliczbowe nie oddaje czasu wolnego, powinien pracownikowi zapłacić oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek za godziny nadliczbowe, który odpowiednio stanowi 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia (art. 1511 § 1 k.p.). Podstawa do obliczenia stawki normalnego wynagrodzenia za nadgodziny jest inna niż podstawa do obliczenia wysokości dodatku za te nadgodziny.

Przepisy kodeksu pracy w stosunku do pracowników wykonujących pracę stale poza zakładem pozwalają też na zastąpienie wynagrodzenia wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe tzw. ryczałtem za nadgodziny.

Jaka stawka

Aby obliczyć stawkę godzinową normalnego wynagrodzenia, sumujemy stałe składniki wynagrodzenia, a następnie wynik dzielimy przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu. W przypadku pracownika, którego pensja składa się tylko z jednego składnika (określonego jako stawka godzinowa lub miesięczna), sprawa jest prosta. Więcej komplikacji przy wyliczaniu wynagrodzenia będziemy mieć, gdy pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego ma kilka dodatków o charakterze stałym, np. dodatek stażowy, funkcyjny, za warunki szkodliwe.

Powszechnie obowiązujące przepisy nie określają, jakie składniki powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. W tym zakresie należy się posiłkować orzecznictwem Sądu Najwyższego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8322

Spis treści
Zamów abonament