Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarb Państwa i tak zwróci nienależnie pobrany podatek

10 grudnia 2009 | Dobra firma | Marek Kolibski Michał Dec

Czy wnosząc aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa w okresie od maja 2004 r. do końca grudnia 2008 r., trzeba było zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w związku ze zmianą umowy spółki?

Zdaniem organów podatkowych tak, według podatników – nie. Sprawy dotyczące wniosków o zwrot tego podatku znajdują w tym roku swój finał sądowy. Niestety, wnioski wypływające z pierwszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (II FSK 636/08)są bardzo niekorzystne dla podatników. 13 października 2009 r. Sąd pozbawił podatników złudzeń co do łatwego i szybkiego zakończenia sporu z organami podatkowymi w zakresie zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zapłaconego w związku z podwyższeniem kapitału spółki na skutek działań restrukturyzacyjnych.

Zwolnienie z PCC

Przyjrzyjmy się bliżej przepisom mającym zastosowanie w tej sprawie. Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej ustawa o PCC) przewiduje, że PCC podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Przy czym precyzuje, że za zmianę umowy spółki kapitałowej uznaje się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, a także np. przekształcenie lub łączenie spółek.

Stawka podatku dla umowy spółki i jej zmian wynosi 0,5 proc. Na skutek nowelizacji tej ustawy od 1 stycznia 2009 r. podwyższenie kapitału zakładowego, w następstwie którego dochodzi do „przeniesienia” na spółkę kapitałową oddziału, nie podlega PCC.

Problem dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8495

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament