Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy Muzułmanin Europy

14 czerwca 1996 | Świat | NS

Podczas gdy oficjalnie mówi się o realizacji porozumień daytońskich, wszystkie strony konfliktu w Bośni pospiesznie utrwalają swoje zdobycze

Pierwszy Muzułmanin Europy

Stanisław Grzymski z Sarajewa

71-letni Alija Izetbegović jest jedynym protagonistą konfliktu w byłej Jugosławii, który zdecydowanie odrzuca podział Bośni i nadal widzi szansę współżycia Muzułmanów, Chorwatów i Serbów. "To nie my (Muzułmanie) wywołaliśmy wojnę i oblegaliśmy Sarajewo. Nie my podzieliliśmy Mostar, gdzie Muzułmanie żyją na wschodnim brzegu Neretwy jak w getcie" -- powiedział w jednym z wywiadów prasowych. Kategorycznie odrzuca zarzuty, iż buduje fundamentalistyczne państwo islamskie w samym sercu Europy. "Bośnia przez długi czas była przykładem zgody i tolerancji i taka może być w przyszłości" -- twierdzi.

Izetbegović uważa układ pokojowy w Dayton za podstawę uregulowania konfliktu w Bośni, a każde odstępstwo od porozumień traktuje jako groźbę powrotu do wojny. Dlatego też na spotkaniach z wojskiem często powtarza: "walka naszego narodu bośniackiego o tożsamość i przetrwanie jeszcze się nie zakończyła". Mówiąc naród bośniacki ma oczywiście na myśli Muzułmanów.

Mąż opatrznościowy czy dyktator?

Izetbegović wierzy, że jest potrzebny Bośniakom jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 779

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament