Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tygodnie na przekazanie odpisów

15 września 2010 | Dobra firma | Renata Majewska
źródło: Rzeczpospolita

Czy drugą część odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (25 proc.) naliczam wyłącznie według zaplanowanej w maju przeciętnej liczby pracowników w roku? A może wolno mi ją skorygować do faktycznego wykonania, uwzględniając zmiany zatrudnienia między majem a końcem września? W ten sposób ustalę przecież pulę pieniędzy do przesłania na konto funduszu najbardziej odzwierciedlającą stan faktyczny.

Drugą turę środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) mają obowiązek przekazać ci pracodawcy, którzy do końca maja 2010 r. przelali na wyodrębnione konto zfśs pierwszą ratę.

Chodzi więc o wszystkich pracodawców z sektora finansów publicznych i o zakłady pracy pozabudżetowe zatrudniające 1 stycznia 2010 r. przynajmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, którzy w trakcie bieżącego roku nie zrezygnowali z obowiązku tworzenia zfśs.

Wynika tak z art. 3 i 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.; dalej ustawa o zfśs). Zfśs prowadzą jeszcze – zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs – firmy angażujące 1 stycznia br. mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, które zdecydowały się na zfśs (alternatywą jest wypłata świadczeń urlopowych) i nie odstąpiły od obowiązku jego ustalania. Jednak nie muszą one się trzymać podanego terminarza przekazywania rat odpisów na konto zfśs.

Co obejmuje druga rata

Wymienieni szefowie przekazują do 30 września 2010 r. na wyodrębnione konto zfśs kwotę odpowiadającą:

a) 25 proc. tzw. podstawowych odpisów socjalnych, czyli za zatrudnionych:

– w normalnych warunkach odpis wynosi 37,50 proc. przeciętnej płacy, tj.1047,84 zł (2794,25 zł x 37,50 proc.),

– wykonujących prace w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8727

Spis treści
Zamów abonament