36 godzin i 36 lat
36 godzin i 36 lat
Andrzej Fesnak, Aleksander Geryn
Czterdzieści lat temu, po raz pierwszy w powojennej historii satelickich państw ZSRR, robotnicy zaprotestowali przeciw systemowi z " nieludzką twarzą". Zaczęło się 16 czerwca 1953 r. , od demonstracji w alei Stalina w Berlinie. Dzień później strajkowały prawie całe Niemcy W schodnie.
Jeśli zdyscyplinowani i praktyczni zazwyczaj Niemcy wyszli na ulicę przeciwko czołgom, musiało to mieć naprawdę głębokie przyczyny.
NRD powstała 7 października 1949 r. ku chwale J. W . Stalina. "Słońce ludzkości" obejmowało swoimi promieniami także i Niemcy W schodnie. Dziękował mu za to, uzdolniony poetycko, ówczesny minister kultury -- Johannes R. Becher:
I żadna nie jest Mu przeszkodą góra. I wróg niegroźny, choćby był ze stali.
Myśl jego świeci niczym słońce w chmurach
Przekuje wolę w czyn -- towarzysz Stalin.
Nic zatem dziwnego, że dla gospodarki wschodnioniemieckiej zbiorem wytycznych stało się w iekopomne dzieło generalissimusa "Ekonomiczne problemy socjalizmu w ZSRR".
W praktyce oznaczało to, że już w 1951 r. znacjonalizowano 77 proc. produkcji. Rolnictwo było w prywatnych rękach, ale robotniczo-chłopskie państwo zadbało o przymusowe dostawy ze wsi.
Z gospodarką socjalistyczną są oczywiście nierozerwalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta