Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doprowadzenie do zakazu sprzedaży produktów może słono kosztować

06 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Aleksander Jarosz Małgorzata Sas

Przedsiębiorca, który ucierpiał wskutek nałożonego przez sąd zabezpieczenia, ma prawo domagać się odszkodowania. Problemem może być jedynie oszacowanie jego wysokości

Jak pokazuje praktyka orzecznicza sądów, zabezpieczenie roszczeń jest coraz częściej udzielane podmiotom, które występują o to w toku postępowań sądowych lub jeszcze na etapie przedsądowym.

Dla pełnomocników procesowych i ich klientów uzyskanie zabezpieczenia jest niewątpliwie sukcesem realnie przekładającym się na wymierne korzyści finansowe, zapewnia bowiem bezpieczeństwo na wypadek pogorszenia się wypłacalności przeciwnika, ogłoszenia jego upadłości.

Bez zabezpieczenia takie sytuacje zdecydowanie komplikują życie wierzycieli i minimalizują szanse na wyegzekwowanie późniejszego wyroku. Trudno też zapobiec przenoszeniu majątku przez dłużników na inne podmioty – rodzinę albo nowo utworzone spółki.

Zapomniany przepis

Starając się o zabezpieczenie swych roszczeń, warto jednak pamiętać o związanym z tym ryzyku. Strona, która wygrała proces, może bowiem wystąpić z pozwem odszkodowawczym przeciwko swojemu przeciwnikowi procesowemu o wypłatę odszkodowania za uszczerbek majątkowy, który powstał w jego majątku wskutek utrzymywania się zabezpieczenia.

Szkoda najczęściej przybiera formę utraconych korzyści, które można by uzyskać, gdyby środki pieniężne na rachunku bankowym nie były zajęte i przedsiębiorca mógł je swobodnie inwestować, przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej lub w przypadku gdyby nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8795

Spis treści
Zamów abonament