Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drewniany problem stolicy

17 stycznia 2011 | Życie Warszawy | Monika Górecka-Czuryłło Natalia Bet
Osiedle Jazdów składa się z 30 drewnianych domów jednorodzinnych. Powstały one w 1945  roku na tyłach parku Ujazdowskiego
autor zdjęcia: Przemek Wierzchowski
źródło: Fotorzepa
Osiedle Jazdów składa się z 30 drewnianych domów jednorodzinnych. Powstały one w 1945 roku na tyłach parku Ujazdowskiego
Stuletni dom przy ul. Biruty wystąpił w filmach „Miś”  i „Na rogu Brzeskiej i Capri”. Niedaleko, bo przy ul. Praskiej, znajduje się następny „drewniak”
autor zdjęcia: Ryszard Waniek
źródło: Fotorzepa
Stuletni dom przy ul. Biruty wystąpił w filmach „Miś” i „Na rogu Brzeskiej i Capri”. Niedaleko, bo przy ul. Praskiej, znajduje się następny „drewniak”
W jednej z sal  „drewniaka” przy ul. Środkowej do dziś przetrwały  oryginalny piec kaflowy, a na suficie rozeta. Budynek  powstał w 1915 roku
autor zdjęcia: Przemek Wierzchowski
źródło: Fotorzepa
W jednej z sal „drewniaka” przy ul. Środkowej do dziś przetrwały oryginalny piec kaflowy, a na suficie rozeta. Budynek powstał w 1915 roku

W domach z drewna nadal żyją ludzie. Choć budynki mają plastikowe okna, to zazwyczaj ogrzewane są piecami. Część z nich to zabytki, ale niektóre trzeba rozebrać – mówią specjaliści.

Budynek Romów tuż obok Cmentarza Żydowskiego przy ul. św. Wincentego. Kilkanaście lat temu wydawało się, że się zawali. Ale dziś ma nowe okna, tętni życiem.

– To prywatny dom, nie znamy nawet jego właściciela – przyznaje burmistrz Targówka Grzegorz Zawistowski. Dodaje, że drewniana zabudowa to jedna z atrakcji dzielnicy. – Pokazuje, jak wyglądało kiedyś życie na Targówku. Tu przez wieki toczyły się bitwy i domów murowanych nie warto było budować – dodaje.

Ale władze dzielnicy przyznają, że o drewniane domy i tak dbać nie mogą. Są własnością prywatną, jak np. dom przy ul. Siedzibnej na Bródnie czy przy ul. Julianowskiej.

Ładne gzymsy, ale piec

Po prawej stronie Wisły są też inne unikatowe obiekty drewnianej architektury: kościół św. Michała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8828

Spis treści
Zamów abonament