Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małżeństwo, czyli niezidentyfikowany obiekt gospodarczy

19 sierpnia 1996 | Prawo | ZC

Małżeństwo, czyli niezidentyfikowany obiekt gospodarczy

Zbigniew Cieśla

Podmiotowość prawnopodatkowa małżeństw jest przedmiotem ciągłych sporów i wątpliwości. Wydaje się, że wywołało je głównie składanie wspólnych zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych. Część małżeństw wspólnie prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się w jednym zeznaniu z podatku dochodowego zaczęła mniemać, że niejako automatycznie tworzy w ten sposób podmiot gospodarczy, i wnosić o jego rejestrację.

Sprawa wydawałaby się zupełnie błaha, gdyby nie brak zrozumienia istoty problemu wśród podatników i -- niestety -- również urzędników.

Problem jest w istocie całkowicie pozorny, bo czy małżeństwo jako takie ma zdolność do czynności prawnych -- a tym samym, czy może być stroną w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiście, nie, a zatem nie jest możliwe zgodne z prawem wydanie decyzji o rejestracji podatkowej działalności prowadzonej "na imię obojga małżonków". Decyzja o rejestracji takiego podmiotu jest w istocie skierowana do dwóch stron -- osób fizycznych. Jeden NIP nadawany jest zatem dwóm osobom fizycznym wbrew intencjom ustawy z 13 października 1995 r.

Czy w ogóle małżeństwo jest w jakikolwiek sposób formą prawną i organizacyjną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 835

Spis treści
Zamów abonament