Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak robić interesy po niemiecku

19 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Zofia Jóźwiak

1 maja znikną branżowe ograniczenia w zakresie swobody świadczenia usług. To ważne przede wszystkim dla polskich firm budowlanych, dekoratorskich i zajmujących się sprzątaniem na terenie Austrii i Niemiec

Zmiany, jakie wejdą w życie od 1 maja, nie tylko ułatwią podejmowanie pracy przez polskich pracowników u niemieckich czy austriackich pracodawców. Są ważne też dla rodzimych biznesmenów.

Koniec wrażliwych branż

Od 1 maja 2011 polskie przedsiębiorstwa mogą w pełni korzystać z przepisów pozwalających delegować pracowników do wykonania prac w krajach UE, korzystając z obowiązującej w państwach członkowskich swobody świadczenia usług.

Przestaną obowiązywać branżowe ograniczenia wprowadzone zgodnie z traktatem akcesyjnym i obowiązujące jeszcze dzisiaj w Austrii i Niemczech. Chodzi przede wszystkim o prace budowlane, sprzątanie i dekoratorstwo wnętrz, a w Austrii dodatkowo architekturę terenów zielonych.

Majowe zmiany nie dotyczą prowadzących jednoosobową działalność (samozatrudnieni). Oni już dzisiaj mogą pracować bez ograniczeń zarówno w Niemczech, jak i w Austrii. I tu się nic nie zmienia. Ale uwaga! Praca w ramach samozatrudnienia nie może służyć obchodzeniu przepisów. Nie może przypominać tej, jaką wykonuje się pod kierunkiem pracodawcy.

Może zostać za taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8907

Spis treści
Zamów abonament