Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oskarżony musi rozumieć język procesu karnego

23 września 2011 | Prawo | Wojciech Wyjatek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa
Wojciech Wyjatek
źródło: archiwum prywatne
Wojciech Wyjatek

Zapewnienie bezpłatnej pomocy tłumacza przysięgłego to przejaw prawa oskarżonego cudzoziemca do aktywnej obrony w procesie – zwraca uwagę adwokat, wspólnik kancelarii Henclewski & Wyjatek Adwokaci z siedzibą w Poznaniu

 

Standard gwarantujący udział tłumacza w toku całego postępowania karnego, gdy oskarżony nie włada w wystarczającym stopniu językiem polskim, wyznaczył znowelizowany 1 lipca 2003 r. kodeks postępowania karnego (DzU z 2003 r., nr 17, poz. 155). Tym samym zinstytucjonalizowano gwarancję rzetelnego postępowania względem większości cudzoziemców podlegających polskiej ustawie karnoprocesowej.

Przepis art. 72 § 2 k.p.k. odnosi się zarówno do postępowania przygotowawczego (dochodzenia lub śledztwa), jak i jurysdykcyjnego (przed sądami każdej instancji).

Organ działa z urzędu

Zasada działania z urzędu wymaga, by organ procesowy samodzielnie decydował o korzystaniu z bezpłatnej pomocy tłumacza każdorazowo, gdy poweźmie wiedzę o niewystarczającej znajomości języka przez oskarżonego. Nie wydaje się, żeby oskarżony nieposługujący się w sposób dostateczny językiem polskim mógł zrzec się uprawnienia wynikającego z treści art. 72 § 1 k.p.k. Do takiego wniosku skłania również reguła doręczania odpisów określonych orzeczeń oraz aktu oskarżenia wraz z tłumaczeniem wyrażona w art. 72 § 3 k.p.k.

Od powyższej zasady jest jeden tylko wyjątek: za zgodą oskarżonego można poprzestać na ogłoszeniu przetłumaczonego orzeczenia kończącego postępowanie, jeżeli nie podlega ono zaskarżeniu. Jest to jedyny przypadek, gdy oskarżony może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9038

Spis treści
Zamów abonament